Menu

Rubriky Sprievodca internetom

Hra so strachom a emóciami

Hra so strachom a emóciami

"Dobré články nie sú dráma"

Emócie sú prirodzená vec. Dobrý novinár s nimi však narába s maximálnou opatrnosťou. Spravodajstvo poskytuje len suchý opis faktov, v ktorom nie je priestor pre emócie. V publicistike, t. j. v komentároch, musí byť jasné, že ide len o názor autora. Na druhej strane, ak narazíte na článok, ktorý vás rozochveje hnevom alebo strachom, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o manipuláciu.

Číst dále
Manipulácia s obrázkami

Manipulácia s obrázkami

"Nie je to Photoshop?"

Ako hovorí jedno staré známe príslovie – jeden obrázok vydá za tisíc slov. A presne na to často spoliehajú novodobí manipulátori. S Photoshopom už dnes vie robiť kdekto a pretvoriť si realitu k svojmu obrazu, bohužiaľ, nie je nič zložité. Často navyše k manipulácii ani nie je potrebné fotografie upravovať. Dôležitú úlohu hrá tiež kontext, kde a ako sa fotografia používa.

Číst dále
Vymýšľanie faktov

Vymýšľanie faktov

"Dvakrát si over a len raz ver!"

Na internete dnes nájdete čokoľvek - od videí s mačiatkami až po plány na stavbu raketoplánov. Obrovské množstvo informácií je však aj živnou pôdou pre dezinformačné stránky. Spoliehajú sa na to, že ste zahltení článkami zo sto rôznych zdrojov a už nebudete schopní rozlíšiť, kde je pravda.

Číst dále
Váľanie viny a nálepkovanie

Váľanie viny a nálepkovanie

"Je vrahom vždy záhradník?"

Správy vám majú poskytnúť vyvážené informácie, na základe ktorých si môžete vytvoriť vlastný názor. Manipulatívne články vám poskytnú "hotové" názory. Často to robia skryto, prostredníctvom negatívnych "nálepiek", ktoré nalepia na toho, kto vyhovuje ich agende. 

Číst dále
Zdroje

Zdroje

Máte zdroj? A mohol by som ho vidieť?

Poznáte to zo školy. Keď robíte seminárnu prácu alebo prezentáciu, vždy musíte uviesť svoje zdroje. Rovnako je to aj s článkom - ak správa neuvádza žiadne zdroje, nemožno ju nazvať serióznym spravodajstvom. Ak autor článku vychádza z nejakého tvrdenia alebo konkrétnej udalosti, vždy musí uviesť, odkiaľ k tomu prišiel - či to bol prieskum, štúdia, oficiálne vyjadrenie inštitúcie, vyjadrenie svedka, zainteresovanej osoby alebo príslušného odborníka atď.

Číst dále