Menu
Vymýšľanie faktov

Vymýšľanie faktov

"Dvakrát si over a len raz ver!"

Na internete dnes nájdete čokoľvek - od videí s mačiatkami až po plány na stavbu raketoplánov. Obrovské množstvo informácií je však aj živnou pôdou pre dezinformačné stránky. Spoliehajú sa na to, že ste zahltení článkami zo sto rôznych zdrojov a už nebudete schopní rozlíšiť, kde je pravda.

Pre falošné správy je príznačné, že ich autori vezmú pravdivý fakt a obalia ho do cestíčka vymyslených informácií - tak, aby upútali pozornosť čitateľa a zmanipulovali ho, aby sa dostal tam, kam potrebujú. A práve preto je potrebné myslieť kriticky a neveriť všetkému, čo na vás vybehne na Facebooku. Už dávno neplatí, že čo je napísané, to je aj dané.

Ako sa nenechať oklamať:

  1. Používajte viacero zdrojov. Áno, opäť tie zdroje. Ak sa chcete zorientovať v nejakej téme, mali by ste vždy vystopovať viacero článkov od viacerých autorov v rôznych médiách. Ak o niečom v dobe internetu píše len jedna stránka, niečo nie je v poriadku.
  2. Poznáte danú webstránku, alebo ste na nej prvýkrát? Ak ste na nej prvýkrát a nikdy predtým ste o nej nepočuli, mali by ste byť o to opatrnejší a informácie si dôkladne overiť.
  3. Nebojte sa vygoogliť si podrobnosti, skúste byť trochu detektívom a vypátrať všetko podozrivé. Pamätajte, že je lepšie si to overiť dvakrát, ako raz hlúpo uveriť! Ak vás článok niečím vystraší, dvakrát si overte čísla a fakty, ktoré používa ako dôkaz. Počúvate to už od detstva: 🎶 Štatistika je síce nudná, ale má cenné údaje 🎶.
  4. Dezinformačné stránky sa často zacyklia a odkazujú na seba. Dávajte si na to pozor! Ak sa ani po niekoľkých kliknutiach nedostanete k odkazovanej štúdii alebo jasne pomenovanému zdroju, dajte si pozor. Ak sa autor odvoláva na "tajný zdroj" alias "jedna pani povedala", je dosť možné, že si to jednoducho vymyslel.

Tak ako by to nemalo byť:

Toto je príklad hoaxu, ktorý sa na Facebooku šíril stále dokola v niekoľkých fázach. Autor neuvádza, odkiaľ informáciu získal, len šíri paniku a nabáda k zdieľaniu. Ak informácia nie je nijako podložená, v žiadnom prípade by ste ju nemali zdieľať.

💡 PAMÄTAJTE: v dobe internetu a sociálnych médií sme všetci akoby novinári s vlastným publikom. Ak niečo zdieľate, ste za to zodpovední. Ak zdieľate hoax, šírite lož medzi svojimi priateľmi. A vy im predsa neklamete, však?

Na prvého apríla si môžete niektoré informácie vymyslieť. Ale kým kedysi stačilo byť v strehu len tento jeden deň v roku, dnes musíte mať stále oči na stopkách. 👀

Preložené zo zdroja: Zvolsi.info