Menu
Váľanie viny a nálepkovanie

Váľanie viny a nálepkovanie

"Je vrahom vždy záhradník?"

Správy vám majú poskytnúť vyvážené informácie, na základe ktorých si môžete vytvoriť vlastný názor. Manipulatívne články vám poskytnú "hotové" názory. Často to robia skryto, prostredníctvom negatívnych "nálepiek", ktoré nalepia na toho, kto vyhovuje ich agende. 

Či už ide o jednotlivcov, skupiny ľudí, politikov, krajiny, médiá, jednoducho kohokoľvek s opačným názorom. Poznáte to: "nácek", "slniečkár", "pražská kaviareň", "extrémista", "malomocní", "slušní ľudia" - to všetko sú nálepky, s ktorými sa dnes a denne môžete stretnúť v akejkoľvek internetovej diskusii.

Ako sa nenechať oklamať?

Nezabúdajte, že svet nie je čiernobiely. Ak si opakovane všímate tých istých "vinníkov", ktorí môžu za všetko zlé, je to znak manipulácie. Je text plný nálepiek? Používa autor alebo webová stránka veľa prídavných mien, ktoré vo vás vyvolávajú odpor k určitým osobám alebo skupinám? Potom nejde o serióznu žurnalistiku a je lepšie hľadať správy inde.

Na faktoch záleží. Dezinformačné stránky sa snažia, aby tie dôležité uviazli v stoke vymyslených a zmanipulovaných informácií, aby ste nevedeli, čo sa naozaj stalo a čo je dôležité. Nikdy sa nenechajte odradiť a hľadajte fakty bez nálepiek. Ako by to nemalo vyzerať: vinníka nájdeme už v titulku, to západné médiá pred úbohými čitateľmi skrývajú "pravdu".

Ako to má vyzerať:

Autor udáva ako zdroj konkrétnej organizácii, ktorej vyšetrovanie je vyhľadateľné. Nepredkladá žiadnu „pravdu“, predkladá fakty a úsudok necháva na čitateľovi.

Zo „zaručených právd“ si robia srandu už aj satirické weby:

Preložené zo zdroja: Zvolsi.info