Menu
Voľba starostu

Voľba starostu

S mojimi triedami, v ktorých učím občiansku som posledné hodiny robila kampaň na starostu ich obce.

Prišla som do triedy s ručne vyrobeným ampliónom a začala hlásiť ako obecný rozhlas, že sa v našej obci budú konať voľby na starostu a záujemcovia sa majú hlásiť v priestoroch ich triedy.

Zadala som úlohu napísať svoj vlastný volebný prejav uchádzajúci sa o hlási voličov. Žiakom som tiež rozdala malého sprievodcu ktorý im pomôže a dotknúť všetkých potrebných bodov v príhovore a ktorým si môžu pomôcť (príloha – pomôcka na volebný prejav)

Žiaci 15 minút intenzívne pracovali na svojom prejave, a následne ho aj tí ktorí chceli nahlas prezentovali, ostatní spolužiaci mali možnosť im klásť otázky a na záver hlasovali za svojho kandidáta.

Ku koncu hodiny sme si vysvetlili, čo je to aktívne a pasívne volebné právo, a aké podmienky podľa zákona musí spĺňať osoba, ktorá by chcela za starostu reálne kandidovať.

Na ďalších hodinách sme sa potom venovali aj iným možnostiam kampane, ako sa tvoria volebné heslá, čo sa skrýva za bilboardovými kampanami a pod.

pomocka na volebny prejav

Moje osobný zážitok z tejto hodiny a opätovné očarenie mojimi žiakmi:
“Tu sa tvorí niečo nové, nebadáte?”

Na hodine občianskej som mojim žiakom zadala úlohu vytvoriť politickú kampaň na post starostu, na konci hodiny mal každý z nich prezentovať svojho volebný prejav.
Čo by ste od nich čakali……??
Druhý stupeň na základke a k tomu ešte aj Rómovia, tí sa zmôžu najviac tak na: “dajte nám viac peňazí”, “postavte nám viac domov” … a zas ma raz posadil ich potenciál a to ako rozmýšľajú do stoličky, v skutočnosti padali hesla:…
“Dobrá práca a dobrý život v dedine”
“Srdce voličom”
“Doktor do každej dediny”
“Aký človek, taký život”
“Viac kultúrnych podujatí”
a nápady ako:
“Zľavy pre dôchodcov v potravinách”
“Ihrisko pre deti má byť pekné, farebné a bezpečné miesto”
“Osvetlenie na futbalové ihrisko”
……môže to niekomu znieť prvoplánovo a miestami ako komunistické hesla, ale toto sú decká, ktoré vo svojom okolí široko ďaleko nevideli žiaden bilboard za cely život, a nemaju nakukané hesla politikov – proste len rozmýšlali nad vecami a toto dali dokopy…..po hodine som ostala ešte 5 minut ohromená sedieť v stoličke a v hlave mi behala myšlienka: “Tu sa tvorí niečo nové, nebadáte?”


Autor: Anežka Marková