Menu
Majstrovstvá sveta vo futbale

Cieľ hry: Pri využívaní neobnoviteľných zdrojov treba hľadať také správanie, ktoré minimalizuje toky zdrojov pri zachovaní cieľovej kvality. Na hľadanie udržateľných možností hospodárenia so zdrojmi je potrebné kreatívne myslenie bez stereotypov a konvenčných pohľadov na problém. Iba systémový pohľad môže ponúknuť riešenia, ktoré sú dlhodobo udržateľné a prospešné pre všetkých.

Autor: Milan Caha

Čas hry: 30 minút

Pravidlá

Legenda/motivácia:

Hra je futbalový turnaj medzi tímami z dvoch krajín.

Cieľom každého štátu je mať na konci turnaja čo najvyšší počet tímov v hre a zároveň si ušetriť čo najviac gólov na záverečné zápasy (napríklad na turnaj v nasledujúcom roku). Cieľom každého jednotlivého tímu je zostať v hre až do konca turnaja.

1. Hráči sú rozdelení do dvoch štátov - každý štát má na začiatku v hre 10 - 15 tímov ( jednotlivec môže na začiatku reprezentovať viac ako jeden tím). Názvy (čísla) tímov sú napísané na dvoch sadách rôznofarebných lístkov, ktoré sa používajú na žrebovanie dvojíc.
  2. Turnaj sa hrá na 5 kôl. Na začiatku turnaja majú obe krajiny k dispozícii 60 - 80 gólov. Na začiatku majú krajiny približne 5 - 10 minút na poradu a vypracovanie taktiky. Po druhom kole nasleduje päťminútová prestávka spojená so stretnutím.
  3. Turnaj sa hrá vyraďovacím spôsobom - t. j. tím s vyšším konečným skóre zostáva v súťaži, porazený tím vypadáva.
  4. Postup v jednotlivých kolách:
    1. Pokrok v jednotlivých kolách:
    2. V prvom kole nominujem všetky tímy v oboch krajinách. V ďalších kolách nominuje slabší štát všetky zostávajúce tímy a silnejší štát potom nominuje príslušný počet svojich tímov.
    3. Zápas - vedúci hry vylosuje dvojice, ktoré sa stretnú proti sebe. Jednotliví hráči si na lístok napíšu počet gólov, ktoré strelili ich súperi. Zároveň ukážu čísla, ktoré si zapísali, a zistia výsledok zápasu.
    4. Výsledky - tím, ktorý "strelí" menej gólov ako súper, vypadáva zo súťaže. Ak je výsledok nerozhodný, strelené góly sa odpočítajú a súperi majú približne minútu na to, aby sa dohodli, kto zostane v súťaži. Ak sa nevedia dohodnúť, hodia si kockou - tím s vyšším počtom hodov zostáva v súťaži, tím s nižším počtom hodov vypadáva. Výsledok spolu so skóre sa oznámi vedúcemu. Ten od každej krajiny odpočíta "použité" góly a výsledky zapíše do hárku.
    5. Začína sa ďalšie kolo.
  5. Po piatom kole vedúci spočíta a oznámi výsledky - počet tímov, ktoré zostali v hre po piatom kole, a počet gólov, ktoré sú k dispozícii pre ďalší turnaj - a vedie záverečnú diskusiu.

Záverečná diskusia:

• Ako ste chápali cieľ hry - ako súťaženie proti druhej skupine alebo proti obmedzeniam a limitom, ktoré zaviedol herný systém?
  • Čo vás k tomu viedlo?
  • Došlo ku konfliktu medzi cieľmi skupiny a jednotlivcov? Prečo? Aká je skutočnosť?
  • Ako by vyzeralo splnenie cieľa na 100 % ? Uvažoval o tom niekto zo skupiny?
  • Aké boli hlavné prekážky, ktoré bránili skupinám rozhodnúť sa dohodnúť sa a hľadať riešenie víťaz - víťaz.