Menu
Argumentačný faul 8 - Falošná dilema

Argumentačný faul 8 - Falošná dilema

Typické: "buď ste s nami, alebo proti nám". Tento faul zámerne stavia problém do dvoch extrémov bez toho, aby sa pripustil neutrálny názor alebo možnosť nájsť kompromis.

Takže chcete zrušiť špeciálne školy? A nevadilo by vám, keby všetci tí učitelia boli nezamestnaní? Nehovoriac o tom, že to bude drahé a štát si to nemôže dovoliť?

Táto protiargumentácia neumožňuje celú škálu možných riešení: od postupného dopracovania sa k súčasnému stavu, cez použitie rôznych opatrení atď.

Hlasovali ste za Mikloška? Takže vám nevadí, že Čarnogurský ... ?

Volili ste Čaputovú? Takže vám nevadí, že Štefunko ... ?

To, že niekto volí toho či onoho, ešte neznamená, že je jeho bezvýhradným obdivovateľom. Pre veľkú časť voličov je to voľba "menšieho zla" s plným vedomím nedostatkov daného kandidáta.

Tvrdíte, že Izrael má právo brániť sa proti útokom Hamasu, takže vám nevadí, že v Gaze boli zabité stovky detí. Alebo: vadí vám, že Izrael len energicky chráni svoj ľud? Ste celkom antisemita.

Nie je ľahké nájsť jediné jasné vysvetlenie takýchto zložitých otázok. Je to súhra historických, politických, ľudskoprávnych, sociálnych a iných úrovní. Človek môže podporovať právo na obranu a zároveň odsudzovať počet civilných obetí, rovnako ako každý, kto má výhrady voči konaniu štátu Izrael, nemusí byť nutne antisemita.

Zdroj: Hatefree.cz