Máte zdroj? A mohla by som ho vidieť?

Poznáš to už zo školy. Keď robíš referát alebo prezentáciu, vždy musíš uviesť zdroje. S článkom je to úplne to isté – keď nie je zdroj, nie je to novinová správa. Ak sa tak článok bez zdroja snaží tváriť, tak nie je niečo v poriadku. A kto by chcel konzumovať niečo, čo nie je v poriadku.

Nie všetko na internete je pravda a niekedy je to tak aj zámerne. Že si narazil na znôšku výmyslov je prakticky isté, keď sú informácie v článku nepodložené. To znamená, že autor ti niečo tvrdí bez toho, aby pri tom vychádzal z poriadneho zdroja.

Je zdroj prísne tajný? Je to „vierohodný kamarát“? Alebo je to ďalší zvláštny web, kde už ani žiadny zdroj nenájdeš? Spozornieš. Pre to, čo čítaš, sa zjavne nenašiel solídny dôkaz, alebo si to autor kompletne vycucal z prsta.

Ako sa nenechať zmiasť:

   1. Never všetkému. Zďaleka nie všetko na internete je pravda a niektorí ľudia majú záujem ťa obalamutiť. Ak si si neistý, začni smelo pátrať.
   2. Hoď to do Googlu.  Ak je správa dôležitá a pravdivá, ťahajú sa o kauzu svetové médiá. Našiel si len zopár odkazov na rovnaký supertajný zdroj? Takto sa propaganda hrá na „tichú poštu“.
   3. Choď po zdrojoch, choď po menách. Je podozrivé, keď novinár píše anonymne. Ak taký cituje ďalšieho anonyma alebo človeka, ktorého nepozná ani Google, tak ti zrejme klame. Rozklikávaj odkazy, hľadaj zdrojové stránky. Na škandalózne informácie buď pes!
   4. Nie je štúdia ako štúdia. Môže sa stať, že autori na dezinformačných weboch budú vychádzať z nejakých pseudoštúdií. Aj vedecké práce sa dajú falšovať. Preklepni si ich autorov.
   5. Sami sebe zdrojom. Je bežné, že dva články z odlišných serverov odkazujú navzájom na seba. Schválne to občas skús.
   6. Používaj vlastný mozog. Nemusíš byť stále Sherlockom, väčšinou stačí sa len zamyslieť.

Ako sa to robí zle:

Podobných zaručených zpráv dostáva každý z nás desiatky. Základom je pýtať sa. Aký americký politický analytik? Môžem jeho osobu i vedecké práce nájsť na internete? Od ktorej pani autor dostal toto info? Môže jedna takáto pani skutočne vedieť, čo se deje v krajine s tristo miliónmi obyvateľov? Z akých kútov USA dostáva autor ďalšie správy? Články, ktoré nemajú jasne citovaný zdroj, zahmlievajú všeobecnými frázami a zakladajú si na klasickej schéme jedna pani rozprávala, jednoducho nie sú kvalitné. Pri ich čítaní by sa ti mala rozhodne rozsvietiť varovná kontrolka.

Ako sa to robí správne:

screenshot-2016-10-31-15-51-23

Tu vidíš, ako by to malo vyzerať. Konkrétne mená, konkrétne inštitúcie, konkrétne citácie. Kedykoľvek budeš chcieť, môžeš si ľahko vyhľadať zdroj:

screenshot-2016-10-31-15-53-10

Zdroj: Surfařův průvodce po internetu