Vymýšľanie faktov

Dvakrát si over a len raz ver!

V dnešnom svete internete nájdeš čokoľvek – od plánov na stavbu raketoplánu až po videá s mačiatkami. Obrovské množstvo informácií je tiež prirodzeným pre dezinformačné weby. Veria tomu, že ste zahltený rôznymi článkami a už nebudeš schopný rozlíšiť, kde je pravda.

Pokiaľ nie je poruke nejaký šťavnatý škandál, vytvoria si ho autori propagandy sami. Ďalšie podobné weby a rôzni vydesení ľudia zdieľať tento článok falošný článok ďalej, až sa vytvorí vlna strachu. Na svete je hoax. A ktorý surfer, čo to číta ako tisíci v poradí, si bude overovať, či je to naozaj pravda?

Ako sa nenechať zmiasť:

      1. Hoď to do Googlu. Pokiaľ je správa vážne dôležitá, vždy sa do toho pustia veľké zahraničné noviny. Schyľuje sa ku tretej svetovej? Ak si to myslia len anonymovia na troch webov, tak to nebude tak horúce.
      2. Overuj fakty. Keď ťa článok niečím straší, prekontroluj si čísla a fakty, ktoré sú použité ako dôkaz. Štatistika je nuda, ale dá ti pravdivé údaje.
      3. Choď po zdroji. Nechceš hľadať inde? Zisti odkiaľ čísla vzal autor. Ak to neuvádza, lebo sa oháňa „tajným zdrojom“, najskôr si to vycucal z prsta. My ti tiež môžeme narozprávať, že na Slovensku žije 5 547 čmeliacích mužov.

Tiež si treba prečítať:
Demokracie pod náporem dezinformací
Macedónski tínedžeri zarábajú na Trumpovi

 

Zdroj: Surfařův průvodce po internetu

← Predchádzajúci

Nasledujúci →

1 Komentár

Pridaj komentár