Je vrahom vždy záhradník?

Realita je zložitá a náš mozog si ju neustále zjednodušuje. Dezinformačné weby to vedia využiť. Propaganda je potom často len predstavenie komplikovaných problémov v tej najjednoduchšej forme. A samozrejme s jasným vinníkom. Svet sa odrazu zdá byť čiernobiely: Južná Korea je peklo na Zemi a KĽDR je raj s bohom menom Kim Čong-un. A človek nemusí ani chodiť tak ďaleko. Oslovenie „Nácek“ alebo „Slniečkár“ sú tiež len nálepky, ktoré majú za úlohu znehodnotiť obe názorové skupiny.

Kvalitné články ti dávajú pre vytvorenie úsudku, propagandistické weby ti ale podsúvajú rovno odpovede. Často to robia skryto, skrz negatívne „nálepky“, ktoré prilepia na všetkých – ľudí, politikov, štáty i médiá – s inými názormi. Zlá nálepka pre vinníka, lichotivá nálepka pre dobrého a ty už z nadpisu poznáš kto je kto.

Prečo sú to stále tí istí? V jednoduchosti je sila propagandy! Zvoľ si radšej kvalitné informácie a urob si svoj názor pre každý prípad zvlášť.

Ako sa nenechať zmiasť?

   1. Nový problém, nový list. Nikto nie je stále zlý, nikto stále dobrý. Dívaj se na nové udalosti bez predsudkov a hlavne si nenechaj nič podsúvať. Máš predsa vlastný mozog.
   2. Vyhoď nálepky. Kaviarenskí povaľači, slniečkári, fašisti? Reprezentujú tieto slová skutočných ľudí – názory, ktoré majú? Dobrý článok je plný argumentov, nie hejtu. Ako na teba pôsobí článok pod?

   3. Kombinuj zdroje. Nie si si istý, aké názory vôbec zastávajú takto onálepkovaní ľudia? Skus si prečítať niečo zo zdrojov, na ktoré nie si navyknutý. Poznať názor druhého, i keď sa ti nepáči, je základ demokracie i pokecu s kamošom.
   4. Pravda nie je vždy uprostred. Neboj se obhájiť/odsúdiť niečo, s čím ne/súhlasíš. Over si ale, či tvoj názor stojí na dobrých informáciach. Nechceš predsa dať svoje dobré meno pod výmysly propagandy.

Ako sa to robí zle:
zle

„Fantasmagorie a lži“? Autor tu hneď v názve vnucuje, kto je tu ten zlý. Zhrňuje protistranu pod nálepku a nie je objektívny. Používa urážlivé výrazy, obviňuje a nedáva priestor alternatívnemu výkladu. Pomerne jasné varovné signály, nemyslíš?
Ako sa to robí dobre:
dobre

I keď sa ti nemusí páčiť o čom článok píše, je napísaný neutrálne. Bez emócií opisuje o zisteniach vyšetrovateľov nehody a tiež kde o tom hovorili, aby si si ich vyjadrenia mohol vyhľadať. Článok ti tak poskytuje nové informácie a vytvorenie názoru necháva na teba.

 

Zdroj: Surfařův průvodce po internetu