Nie je to Photoshop?

Ako hovorí jedno staré známe príslovie – jeden obrázok vydá za tisíc slov. A presne na to často spoliehajú novodobí manipulátori. S Photoshopom už dnes vie robiť kdekto a pretvoriť si realitu k svojmu obrazu, bohužiaľ, nie je nič zložité. Často navyše k manipulácii ani nie je potrebné fotografie upravovať. Dôležitú úlohu hrá tiež kontext, kde a ako sa fotografia používa.

Trik je v tom, že keď si tvoj mozog spojí normálnu informáciu s hororovým obrázkom, stane sa z nej hororová informácia. Spomenúť môžeme napríklad údajnú loď plnú utečencov, ktorá sa mala nachádzať v Taliansku. Že to vo výsledku bola 25 rokov stará fotografia plná Albáncov, už nikoho veľmi netrápilo. Dezinformačnej servery potom začali vymýšľať články s týmto obrázkom ako dôkazom pravdy a hoax bol na svete.

Ak v tebe už pohľad na obrázok vyvoláva silné emócie, napríklad strach alebo zlosť, tak si daj pozor. Je dosť možné. že sa niekto v tebe snaží tieto emócie zámerne vyvolať. Preto vybral práve tento obrázok, potom už totiž inak vnímaš aj samotný text.

Ako sa nenechať zmiasť:

      1. Never všetkému, čo sa veľa zdieľa. Keď sa po sociálnych sieťach začne vo veľkom šíriť fotografie s nejakým výbušným materiálom, nemusí to znamenať, že to je pravda. Je to väčšinou presne naopak.
      2. Ilustračné, alebo manipulačné fotka? Dezinformačnej, a niekedy dokonca aj tie „tradičné“, weby si s pravdou veľmi hlavu nelámu. Najprv sa pozri, či je fotografia skutočne z miesta činu, alebo či sa jedná o „ilustračnú“, teda len o súvisiaci obrázok. Ak je to druhý variant, zamysli sa – nie je tá fotografia dramatickejšia, než je informácia v článku?
      3. Porovnávaj weby. Keď narazíš na článok s veľmi horúcou fotografiou, otvor si pár ďalších novinových serverov a porovnaj, s akými fotografiami článok zdieľajú. Najlepším zdrojom sú zahraniční tlačovej agentúry, ktoré ti takmer vždy dajú fotky priamo z centra diania.

Ako sa to robí zle:
albanski_migranti
Loď plná utečencov, hrôza sa ženie na Európu, apokalypsa nastane za 3, 2, 1, … Len škoda, že to je 25 rokov stará fotka z albánskeho prístavu Drač.
Obrázok 2
Ďalšie šťavnatá manipulácie. Na stanici v Olomouci sa objavujú desiatky imigrantov, fotka ale pochádza kdesi z brehov južnej Európy. Takto sa poctivá novinárčina nerobí.

Príklady toho, ako sa to robí správne, je v tomto prípade predviesť trochu komplikované. Keď sa nemanipuluje s obrazovými prostriedkami, tak obrázok skutočne zastupuje to, o čom je daný článok.

Zdroj: Surfařův průvodce po internetu

Za obrázok ďakujeme – Designed by Freepik