Menu
Manipulácia s obrázkami

Manipulácia s obrázkami

"Nie je to Photoshop?"

Ako hovorí jedno staré známe príslovie – jeden obrázok vydá za tisíc slov. A presne na to často spoliehajú novodobí manipulátori. S Photoshopom už dnes vie robiť kdekto a pretvoriť si realitu k svojmu obrazu, bohužiaľ, nie je nič zložité. Často navyše k manipulácii ani nie je potrebné fotografie upravovať. Dôležitú úlohu hrá tiež kontext, kde a ako sa fotografia používa.

S obrázkom sa dá manipulovať rôznymi spôsobmi.

PRED: Fotograf si vždy vyberie ten najsenzačnejší moment, aby fotografia šokovala a okamžite upútala vašu pozornosť.

PO: Úprava snímky vo Photoshope alebo zasadenie fotografie do iného kontextu.

Aj tu môžete vidieť, čo sa skrýva za "dokonalými" fotografiami na Instagrame. Aj takto sa dá okoreniť realita.

Rovnako to funguje aj vo svete politiky...

Manipuláciu použitím v inom kontexte možno vidieť na príklade utečeneckej krízy v roku 2015, keď mnohé médiá k článkom o tejto problematike pripojili fotografiu, ktorá bola zhotovená v 90. rokoch 20. storočia a boli na nej Albánci, nie migranti z Blízkeho východu a Afriky, o ktorých išlo počas utečeneckej krízy v roku 2015. A ak si človek nedal pozor, bolo ľahké naletieť na takúto manipuláciu.

Fotografia z 90. rokov, ktorá bola nesprávne použitá počas migračnej krízy v roku 2015.

Ako sa nenechať oklamať:

  1. Ak sa vám fotografia nepáči, vložte ju do Google Images alebo Tineye.com a pozrite sa, v akom kontexte bola fotografia v minulosti zdieľaná online. Aj tak môžete odhaliť podvod.
  2. Sledujte kontext. Keď sa poburujúca fotografia stane virálnou, otvorte si niekoľko spravodajských webov a pozrite sa, či o nej tiež píšu. Ak sa naozaj niečo deje, začnú sa príbehom zaoberať aj iné médiá.
  3. V blízkej budúcnosti sa očakáva, že sa rozšíria falošné videá nazývané Deepfakes, ktoré pomocou umelej inteligencie napodobňujú výrazy tváre celebrít a vytvárajú falošné prejavy, diskreditačné situácie a podobne. Napríklad deepfake video Baracka Obamu je príkladom toho, aké jednoduché bude v budúcnosti vytvárať falošné videá politikov, ktorí povedia niečo, čo možno v skutočnosti nikdy nepovedia.

Na deepfake videu s Barackom Obamom sa na prvý pohľad nedá povedať, že jeho prejav sa v tejto podobe nikdy neuskutočnil a je v skutočnosti fiktívny.

Vyhľadávanie obrázkov v službe Google Images a na stránke Tineye.com:

Ako overiť obrázok, ktorý sa vám nepozdáva:

  1. Prejdite na stránku www.tineye.com alebo https://images.google.com/.
  2. Stiahnite si obrázok, ktorý chcete overiť, alebo naň kliknite na webe a skopírujte odkaz.
  3. Uložený obrázok alebo skopírovaný odkaz nahrajte do vyhľadávacieho poľa.
  4. Vo výsledkoch sa zobrazia všetky články a príspevky na internete, v ktorých bol obrázok v minulosti použitý. Môžete zistiť, čo o fotografii alebo obrázku napísali iné zdroje.

Preložené zo zdroja: Zvolsi.info