AHA momenty a ženy

Začalo to, keď som sa žiakov VIII.A spýtal na významné osobnosti.

Pustili sa do toho a menovali kráľov, politikov, hrdinov, tyranov, vedcov… Vymenovali asi 30 mužských postáv a iba 4 ženské*.

Spýtal som sa ich – Prečo? Prečo je to tak?
A asi 15 minút sme o tom debatovali a objasnili sme si utláčanú pozíciu žien v histórii, patriarchát, objasňovali sme si, že prečo ženy častokrát nemali (a dokonca aj dnes v niektorých krajinách nemajú) prístup ku kvalitnému vzdelávaniu… a vidieť tie udivené tváre žiakov, obzvlášť dievčat by som vám naozaj odporučil…

Ďalej som sa ich spýtal na typické „mužské povolania“ a typické „ženské povolania“… A jasné.. IT-čkar, technik, strojár, stavbár, atď. vs. upratovačka, sekretárka, modelka, učiteľka ( 🙂 ), …

A aj o tom sme podebatili…

Spýtal som sa ich na dnešné medzinárodné celebrity, ktoré nie sú herci/herečky, či speváci/speváčky… Ronaldo, Messi, Neymar, Youtuberi… vs. Kardashianky, Kendal Jenner…
A diskutovali sme o tom… Prečo nie sú muži známi z reality show? Prečo neexistuje veľa mužov, ktorí sa stali známi len a iba vďaka tomu, ako vyzerajú?

Nebudem odpovedať… diskusia, debata, ktorá v triede nastala bola neskutočná, mohol by som o tom napísať knihu.
Skončili sme pri tom, že sme sa bavili o historickom vývoji postavenia mužov a žien (fakt, od praľudí). Bavili sme sa o tom, prečo ženy nosia make-up a chlapi nie… Bavili sme sa o tom, čo dievčatá, ony, ženy považujú v živote za dôležité, aké hodnoty (a celkom vhodne ako prví dvaja odpovedali za dievčatá chlapci…).

Aj pre toto som sa stal učiteľom a aj pre toto milujem učiť občiansku náuku.
To množstvo ‘AHA’ momentov počas tých 45 minút bolo neskutočné. Ten pocit citeľnej zmeny postojov, pohľadov tých 13-14-15 ročných žiakov bol ohromujúci.
Táto hodina vznikla aj vďaka Inštitút pre aktívne občianstvo.

Mňa vychovávali okrem otca 3 milujúce sestry (Adriana, Anita, Alica) a mamina (Alica). Nikdy v živote by som si nedovolil spochybniť dôležitosť alebo schopnosti žien, lebo bez nich by som nebol, kým som a nerobil by som to, čo robím… Obrovsky si ich vážim. Nie každý má ale to šťastie.

Preto vzdelávajme, budujme, stavajme na rovnosti, lebo jedine tak môžeme mať silnú, sebavedomú spoločnosť 🙂

Prajem všetkým ženám a dievčatám všetko najlepšie k MDŽ.

*(s výnimkou jedného žiaka, ktorý ale jednoducho vie všetko 🙂 aj on však poznal podstatne menej ženských postáv než mužských)

← Predchádzajúci

Nasledujúci →

2 Komentáre

  1. Stanislava Kubovičovå

    Ďakujeme Vám, milý Arnold.Je to milé čítanie a také pozitívne, ako ste Vy všetci z TFS.

    • Arnold Kiss

      Ďakujem krásne za komentár, pani Kubovičová 🙂 Dúfam, že sa aspoň na chvíľu uvidíme na Učíme pre život 🙂

Pridaj komentár